anders4
druppel op gloeiende plaat PDF Print E-mail

"Je kunt beter een kaars aansteken dan de duisternis vervloeken." Heb je dat gezegde wel eens gehoord? De duisternis vervloeken heeft geen enkele zin.

Je kunt veel beter een kaars aansteken. Doe iets goeds, al lijkt het nog zo weinig. Dat is beter dan alsmaar zeuren over wat er allemaal verkeerd gaat. Dan gebeurt er tenminste wat. Ja, makkelijk gezegd zeg je nu misschien. 't Klinkt mooi: doe iets goeds, al lijkt het nog zo weinig! Maar als je het gevoel hebt dat het alleen maar een druppel is op een gloeiende plaat, nou, dan ben je het gauw zat hoor. Dan heeft het maar weinig zin! Of niet soms?!

Maar dat kleine beetje goeds wat je doet, dat zou toch ook een vonk in de hooiberg kunnen zijn? Want dat kan ook hoor! Zo'n vonk stelt ook niks voor op het eerste gezicht. Maar je hebt er geen idee van wat één zo'n klein vonkje uit kan werken!

Er is een groot verschil tussen een druppel op de gloeiende plaat en een vonk in de hooiberg, dat is wel duidelijk. Het vuur van een vonkje grijpt om zich heen en vermenigvuldigt zich. Maar een druppel op een gloeiende plaat verdampt alleen maar, meer niet.

Maar hoe kom je nu aan de weet of het goede wat je doet een druppel op een gloeiende plaat is of een vonk in een hooiberg? Het geld dat je geeft aan ontwikkelingshulp bijvoorbeeld, is dat geen druppel op de gloeiende plaat? De mensen daar zijn vaak zo corrupt als 't maar kan. Heel wat van dat ontwikkelingsgeld komt waarschijnlijk in de verkeerde zakken terecht. En àls er met dat geld nog iets goeds gebeurt en er komt wat van de grond, dan is er na een paar jaar meestal niet zo veel meer van over. Gewoon omdat het verantwoordelijkheidsgevoel bij die mensen daar over het algemeen ontbreekt. Dweilen met de kraan open dus.

Maar is dat altijd zo? Is ontwikkelingswerk altijd maar een druppel op de gloeiende plaat? Waarom zou het ook niet eens een keer een vonk in een hooiberg kunnen zijn? Dat moet toch ook kunnen?

Ja, dat kan zeker. Alleen moet er dan wel wat meer gebeuren dan alleen maar het geven van wat geld of het installeren van een waterpomp of zo iets. Dan moet er met de mensen zelf ook wat gebeuren.

Weet je, wanneer je iets geeft uit medeleven en liefde voor degenen die het daar moeilijk hebben, dan zou je eigenlijk met het geld daar ook je liefde en je medeleven bij moeten kunnen geven. Want als je ze iets van je medeleven en liefde zou kunnen geven, dan zouden zij op hun beurt ook weer gaan meeleven met anderen. Je zou ze dus niet alleen je geld moeten kunnen geven, maar ook je motivatie. Dan zou het inderdaad een vonk in een hooiberg zijn. Dan zouden die mensen niet alleen zelf geholpen worden, maar ze zouden op hun beurt ook weer anderen willen gaan helpen.

"Man, hou toch op!" hoor ik je al zeggen. "Het zou mooi zijn als dat allemaal kon hoor! Maar hoe kun je een ander nou je motivatie geven?! Dat kan toch helemaal niet?"

Toch wel. Het is maar net waar je je motivatie vandaan haalt. Kijk, wanneer je toevallig als een gevoelig en medelevend persoon geboren bent, dan kun je die gevoeligheid en dat medeleven niet aan een ander overdragen. Dat hoort gewoon bij je karakter. Dat heb je of je hebt het niet.

Maar wanneer je goede dingen doet omdat je geïnspireerd wordt door iets of iemand buiten jezelf, dan ligt dat anders. Want alles wat je zelf ontvangen hebt, dat kun je ook weer doorgeven aan een ander. Je kunt een ander namelijk duidelijk maken waar jij je door laat inspireren. En waar jij je door laat inspireren, daar kan de ander zich dan ook weer door laten beïnvloeden.

Zo werkte dat vroeger bijvoorbeeld bij het socialisme. De mensen die zich door het socialisme lieten inspireren en daardoor tot allerlei goede activiteiten kwamen, die staken anderen aan. Bij alles wat ze deden spraken ze ook over hun motivatie. Daardoor werkte het aanstekelijk. Het vermenigvuldigde zich. Er kwamen op die manier steeds meer mensen die zich door het socialisme lieten inspireren. Dat was dus geen druppel op de gloeiende plaat, maar een vonk in een hooiberg.

Alleen had het socialisme zijn beperkingen. Het had alleen maar antwoorden op sociale misstanden in het materiële vlak. Maar op de problemen van het hart zoals verdriet, eenzaamheid, angst, jaloezie, afgunst, egoïsme en dat soort zaken, daar had het socialisme geen antwoord op. Ja, wanneer de mensen het materieel maar beter zouden krijgen, dan zouden al die problemen vanzelf wel verdwijnen, dachten ze. Maar dat bleek een illusie te zijn...

Nog even terug naar de ontwikkelingshulp. In een blaadje stond een verslag van een groepje jonge mensen die naar één van de Centraal-Aziatische republieken waren vertrokken en daar aan het werk waren gegaan. Niet geïnspireerd door het socialisme, maar door iets anders.

"Ik hoop dat het bij u warmer is dan hier bij ons in Tadzjikistan", schreven ze in dat verslag. "Sinds jaren is de winter niet zo koud geweest als nu. In de stad is er geen gas en slechts heel weinig elektriciteit. De meeste waterleidingen zijn bevroren. Het gevangenen-project waarmee we zijn begonnen, is de laatste tijd in een crisis geraakt. In de maand januari zijn er maar liefst twaalf gevangenen aan ondervoeding overleden. Het aanvullende voedselpakket dat we verstrekken, is sinds november het enige eten dat de gevangenen krijgen. We doen ons uiterste best om voldoende etenswaar aan te slepen, maar we vechten letterlijk tegen de dood. Velen zijn ziek en liggen op sterven, uitgemergeld en verzwakt. Ik heb zoiets alleen gezien op foto's van Auschwitz. De gevangenen zitten met twintig man opeen gepakt in kleine kamertjes. De temperatuur schommelt om het vriespunt. De ramen staan open vanwege de ondraaglijke stank. Sommigen liggen ongekleed op een bed, zonder beddengoed.

Er zijn meer dan twintig tuberculose-patiënten onder de gevangenen. Medicijnen zijn niet voorradig. Velen lijden bovendien aan allerlei huidziekten door gebrek aan water en zeep. Drinkwater wordt slechts sporadisch aangevoerd met tankwagens.

Te midden van deze onvoorstelbare ellende, is er ook een klein beetje goed nieuws. De meeste van deze gevangenen zouden waarschijnlijk reeds enige weken geleden gestorven zijn als ze geen voedsel van ons hadden gekregen. We hebben volledig vrije toegang tot de gevangenis en de ambtenaren zijn ons zeer ter wille. Sinds we met onze hulpverlening zijn begonnen is het sterftecijfer aanzienlijk gedaald..."

Een druppel op de gloeiende plaat? Of zou het een vonk in de hooiberg kunnen zijn? Waarschijnlijk het laatste. Die jonge mensen putten namelijk hun inspiratie niet uit zichzelf. Ze halen hun motivatie ergens anders vandaan. Ze putten hun inspiratie uit dezelfde bron als de eerste christenen. En dat werkt aanstekelijk. Dat kunnen ze doorgeven. Een aantal van die gevangenen hebben niet alleen het eten aangenomen van ze, maar ook hun motivatie. Ze hebben, net als zij, contact gezocht met Jezus. En dat verandert nu hun mentaliteit. En daardoor begint ook de sfeer een beetje te veranderen in die verschrikkelijke omgeving.

Ja, je kunt beter een kaars aansteken dan de duisternis vervloeken, zei ik in het begin. Die jongens en meisjes daar in Tadzjikistan, die hebben daar iets van begrepen.

Als een kaars wordt aangestoken, dan komt er een vlammetje van buitenaf en die zet dan het hart van de kaars, de pit, in brand. Zo hebben zij hun hart in vuur en vlam laten zetten door Jezus Christus, en zijn daar toen heengegaan in het vertrouwen, dat het weinige dat ze daar zouden kunnen doen, zeker geen druppel op de gloeiende plaat zou zijn.

Dat kan hier ook. Het hoeft echt niet spectaculair te zijn wat je doet. Als je je inspiratie maar zoekt op de goede plaats. Dan gebeurt er meer dan je voor mogelijk houdt. Want dan werkt het aanstekelijk: als een vonk in een hooiberg!

Commentaar
Toevoegen Zoeken
t.bleeker   |xxx |2010-09-10 01:30:40
Een prachtig verhaal. Alleen ik ben ongelovig wat een god of christus betreft.En heb daar totaal vrede mee.
Dit verhaal zou universeler ,en dus breder gedragen kunnen worden, wanneer deze "personen" er uit weggelaten zouden worden.Die mooie motivatie en kracht zitten die in beginsel niet in elk van ons? In de/onze natuur?
Wanneer we van die universele kracht uit zouden gaan zou een ieder ongeacht welk geloof of profetie men ook aanhangt
die vonk op elkaar kunnen over dragen.
Schrijf commentaar
Naam:
Email:
 
Website:
Onderwerp:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Voer de anti-spam code in die in het plaatje staat.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

jezusbanner2

Boekentips

Stop
Play
  • jezus, feit of fictie In zijn verzet tegen het christendom stuitte Josh McDowell op argumenten die hij van zijn kant onmogelijk kon weerleggen en die tenslotte voor hem het overtuigende bewijs leverden dat Jezus inderdaad ...Wednesday, 16 September 2009
    By - Administrator - Hits: 5797
  • het christendom is zo gek nog niet Heeft het christendom gelijk? Kan een intelligent, goed opgeleid mens werkelijk geloven wat de Bijbel zegt? Of hebben atheïsten het bij het rechte eind? Is het christendom door de wetenschap weerlegd...Friday, 03 July 2009
    By - Administrator - Hits: 5918
  • gefundeerd geloof Zinnige argumenten om christen te zijn. Ir. Rob van de Weghe emigreerde van de Alblasserwaard naar Amerika. Zijn carrière was daar zo succesvol dat hij na verloop van tijd zich kon terugtrekken uit z...Saturday, 25 April 2009
    By - Administrator - Hits: 5672
  • in alle redelijkheid Christelijk geloof voor welwillende sceptici. Jarenlang heeft Tim Keller een lijstje bijgehouden met meest geuite 'twijfels' die skeptici meebrachten naar zijn Manhattan Church in New York. En in dit ...Saturday, 25 April 2009
    By - Administrator - Hits: 5129
  • dat geloof je toch niet! Zomaar een paar veelgehoorde reacties op het christelijk geloof. Of misschien wel je eigen reactie. Michael Green neemt dit soort opmerkingen serieus en gaat op onderzoek uit. Hij daagt sceptische vra...Monday, 12 January 2009
    By - Administrator - Hits: 6441
  • ik heb te weinig geloof om atheist te zijn Er zijn vele drogredenen die mensen gebruiken om niet in God te hoeven geloven. Het boek 'Ik heb te weinig geloof om een atheïst te zijn' geeft allerlei argumenten om deze drogredenen te ontkrachte...Saturday, 10 January 2009
    By - Administrator - Hits: 7158
  • moderne wetenschap in de Bijbel De Bijbel is de wetenschap ver vooruit. Herhaalde malen voelen mensen zich ertoe gedrongen te melden dat de Bijbel geen boek is om de natuurkunde of de biologie te bestuderen. Ze hebben groot gelijk. ...Thursday, 01 January 2009
    By - Administrator - Hits: 7331
  • In hoger sferen In dit fascinerende boek vertelt de weerman hoe er bij het berekenen van de weersvooruitzichten vragen in je kunnen opkomen. Wat zou er gebeuren als de zon dichter bij de aarde zou staan? En wat als d...Thursday, 01 January 2009
    By - Administrator - Hits: 5433
  • De God Die is Meer dan in bijvoorbeeld de Verenigde Staten hebben wij, Nederlandse christenen, de neiging in onze schulp te kruipen als we worden geconfronteerd met oppositie vanuit het ongeloof. We hebben de indru...Tuesday, 16 December 2008
    By - Administrator - Hits: 5753
  • Brieven van een scepticus Beste Greg, Gisteren heb ik je brief ontvangen en die gaf me nogal te denken. Ik vind je idee om over het onderwerp 'christendom' een gesprek te houden heel interessant en ik vind het leuk om erop in...Tuesday, 16 December 2008
    By - Administrator - Hits: 6550
  • het nieuwe leven, praktisch geloven ik heb de afgelopen jaren veel boeken aangeschaft, maar dit boek  is verreweg de beste aankoop. De prijs is fors, 77 euro, maar het boek is de prijs meer dan waard.Dit boek zorgt ervoor dat bijbellez...Monday, 15 June 2009
    By - Administrator - Hits: 7889
  • Bewijs genoeg Voormalig rechtbankverslaggever Lee Strobel heeft dertien deskundige top-wetenschappers ondervraagd over Jezus. Onder hen waren theologen, nieuwtestamentici, een archeoloog, een psycholoog en een medi...Tuesday, 16 December 2008
    By - Administrator - Hits: 5956
  • Feiten genoeg Het verbaast wetenschappers steeds meer hoe ongelofelijk complex het heelal in elkaar zit. En de piepkleine menselijke cel? Onder de microscoop lijkt die wel een heelal op zich. De twijfel groeit of d...Tuesday, 16 December 2008
    By - Administrator - Hits: 6055

Laatste commentaren